Vegan House – pierwszy w Polsce vegański glamping

Vegan House to odpoczynek w formie glampingu, czyli taki camping 2.0. Nazwa powstała z połączenia dwóch słów ang. “glam” i “camping”. Polega na wypoczynku w namiocie znajdującym się w otoczeniu natury. Na tradycyjnym polu campingowym bardzo często wychodząc z naszego namiotu prawie wchodzimy do namiotu sąsiada – tutaj każdy ma swoją własną przestrzeń i spokój. Glampingowy namiot posiada też wiele udogodnień: wygodne łóżko, klimatyzator, mini kuchnię wyposażoną w lodówkę, stół i piecyk, a także prywatną łazienkę z prysznicem. Zdecydowanie klimatyzator, prysznic i lodówka to elementy, których brakowało mi np. podczas spędzania czasu w namiocie w Chałupach, ale nie zamierzam zrezygnować dla nich z tradycyjnego campingu.

Wnętrza namiotów zostały urządzone z niezwykłą dbałością i przypominają inspirację z Pinteresta, a panoramiczne okno pozwala na czerpanie radości zarówno z tego co widzimy wewnątrz jak i w okolicy. Vegan House znajduje się w Nagodzicach, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej, około 6 km od granicy z Czechami.

A tutaj szybka wideo relacja 😉

A tutaj szybka wideo relacja 😉

Pierwszego poranka obudziłam się wcześnie rano, ponieważ namiot zaczął się już nagrzewać od słońca. Włączyłam klimatyzator i położyłam z powrotem głowę na poduszce. Gdy otworzyłam drzwi namiotu o godz. 9:00 na zewnątrz stał koszyk ze śniadaniem. Nie spodziewałam się, że po uchyleniu klapki w środku będą tak pięknie podane i oczywiście smaczne naleśniki z truskawkami i bananem i domowy humus.

Vegan House to pierwszy 100% vegański glamping w Polsce.

To pierwszy ośrodek w Polsce, który podaje w takiej formie posiłki gościom wypoczywającym w namiotach sferycznych. Wszystkie posiłki są 100% wegańskie. Szczerze mówiąc przed wyjazdem najbardziej obawiałam się właśnie o jedzenie, ale byłam nim pozytywnie zaskoczona! Oczywiście dla tych, którzy na codzień nie stosują diety wegańskiej, nikt nie zabroni jeść mięsa, ale trzeba je sobie samemu przygotować. Posiłki można zjeść wygodnie przy stole wewnątrz namiotu, ale polecam usiąść z nimi na leżaczkach na zewnątrz lub bezpośrednio na platformie, na której stoi namiot – to dodaje klimatu!

Przede wszystkim jest to miejsce do odpoczynku i relaksu. Będąc w tak pięknym i naturalnym otoczeniu przyrody umysł zaczyna od razu łapać oddech. Możemy zdystansować się od stresu związanego z pracą, hałasu miasta, czy powrotów do domu w korkach. Oczywiście dla tych, którzy wcale nie chcą uciekać od pracy (w tym i mnie) namioty mają bardzo dobre wifi i praca przy laptopie zarówno na leżaczku jak i w środku z widokiem na szczyt Śnieżnika to była przyjemność – zminimalizowana ilość złych bodźców i zmaksymalizowana kreatywność.

Kawa najlepiej smakuje w łóżku, ale przed namiotem też ujdzie 😉

Atrakcje

JOGA – dla wszystkich amatorów jogi, medytacji, rozciągania platforma, na której stoi namiot sferyczny jest do tego idealna!

SZLAKI GÓRSKIE – najpopularniejszym szczytem do zdobycia w okolicy jest Śnieżnik i spacer po Śnieżnickim Parku Krajobrazowym.

SAUNA – po powrocie z górskiego szlaku lub jako wieczorny relaks przed snem.

WYCIECZKA DO CZECH – namioty są oddalone 6 km od granicy z Czechami. Dzięki temu można pojechać samochodem na szybką wycieczkę za granicę, żeby zaparkować w miejscu startowym szlaku górskiego i rozpocząć pieszą wędrówkę już po stronie czeskiej, ale również, żeby zrobić zakupy w czeskim supermarkecie – polecam poszukać czekolady Studentská oraz piwa Staropramen i Svijany.

SKY WALK – to architektoniczna konstrukcja znajdująca się na wysokości 1116 m nad poziomem morza. Bezpośrednio do ścieżki dojeżdżamy wyciągiem krzesełkowym lub wchodzimy pieszo. Sama ścieżka ma wysokość 55 m, drewniana kładka ma długość 710 m, a jeżeli nie chcemy wracać nią na dół możemy zafundować sobie zastrzyk adrenaliny korzystając ze zjeżdżalni o długości 100 m. Z samego szczytu ścieżki w obłokach możemy podziwiać cały Masyw Śnieżniku, malowniczą dolinę rzeki Moravy, a w oddali główne pasmo Jesioników, Suchy vrch i Karkonosze. W okolicy można odpocząć w panoramicznej restauracji Skalka, chacie Slamenka lub opalać się na drewnianych siedziskach czy leżakach. Droga na dół ma aż 3 warianty: pieszo, wyciągiem krzesełkowym lub zjechać torem saneczkowym.

Sky Walk – ścieżka w obłokach

WIECZÓR Z WINEM – nie może zabraknąć relaksu samego w sobie. Widok zachodu słońca czy gwiazd nocą to coś co zawsze wywołuje uśmiech na twarzy i uspokaja. Pozwala na uporządkowanie myśli i zatrzymanie się w codziennym pędzie. Polecam – zwłaszcza w dobrym towarzystwem z kieliszkiem wina!

Joga
Medytacja
Sky Walk
Sky Walk

Polecam spakować

Vegan House znajduje się w górach na terenach wiejskich. Wewnątrz namiotu jest przytulnie i wygodnie, ale na zewnątrz otoczenie jest naturalne, więc polecam zabrać kilka rzeczy, które mi się przydało:

  • kalosze – namioty znajdują się na łące z wysoką trawą, dojście do namiotu jest przygotowane w formie ścieżki, ale jeżeli spadnie deszcz to będzie klucz do sukcesu
  • górskie trapery – również idealne buty do chodzenia po łące, a przede wszystkim najbezpieczniejsze obuwie do pieszych wędrówek po górskich szlakach, a tych w okolicy nie brakuje np. Śnieżnik
  • kurtka przeciwdeszczowa – w końcu to góry, nigdy nic nie wiadomo
  • zgrzewka wody – namioty są na lekkiej górce, polecam od razu po przyjeździe wstawić sobie do środka całą zgrzewkę i mieć ją zawsze pod ręką. Najbliższy sklep znajduje się w odległości 1,7 km.
  • latarka czołówka – nie jest niezbędna, ale na pewno mi jej brakowało jak przenosiłam rzeczy z samochodu do namiotu po przyjeździe na miejsce wieczorem i musiałam korzystać z latarki w komórce, tak miałabym jedną rękę wolną, żeby przenieść jedną rzecz więcej 🙂

Vegan House Camp